O nas

Firma Mr. Light powstała przede wszystkim z pasji do roślin, a także z chęci dzielenia się możliwościami, które ułatwiają ich uprawę w warunkach domowych. Odpowiednia ilość światła ma kluczowe znaczenie w rozwoju i funkcjonowaniu roślin, dlatego w oparciu o swoje kilkuletnie doświadczenie wybraliśmy najbardziej optymalne rozwiązanie jakim jest doświetlanie roślin lampami ledowymi. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Kontakt

  • Phone:
  • Address:

    Mr. Light Gracjan Patej

    ul.Wisławy Szymborskiej 2A/39 42-500 Będzin

  • Email:
  • Working days/hours:
    Poniedziałek-Piątek: 9:00-16:00

Fascynujący świat Filodendronów

Fascynujący świat Filodendronów

Rośliny doniczkowe dodają uroku każdemu wnętrzu, przynosząc kawałek natury do naszych domów. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej imponujących roślin doniczkowych jest filodendron. Ten egzotyczny gatunek rośliny zdobył serca wielu miłośników zieleni, dzięki swojej urodzie i łatwości w pielęgnacji. W tym artykule zapoznamy się bliżej z fascynującym światem filodendronów, odkrywając ich tajemnice i wyjątkowe cechy.

Filodendrony to rośliny, które znane są od wieków. Pierwsze informacje na ich temat pochodzą z czasów, gdy podróżnicy i odkrywcy europejscy eksplorowali nowe terytoria Ameryki Środkowej i Południowej. Jednak formalne naukowe opisy filodendronów pojawiły się znacznie później. W XIX wieku botanicy zaczęli prowadzić bardziej systematyczne badania nad roślinami, w tym filodendronami. W 1829 roku francuski botanik Charles Antoine Lemaire opisał i nazwał rodzaj Philodendron, do którego należą te rośliny. Później, wraz z rozwojem botaniki i prowadzeniem badań terenowych, odkrywano kolejne gatunki filodendronów i opisywano je naukowo. Nazwa filodendron pochodzi z języka greckiego i oznacza “miłość do drzewa”. Ta nazwa doskonale opisuje charakterystyczne cechy tych roślin, które często zakorzeniają się na drzewach, wykorzystując je jako podpory. Filodendrony należą do rodziny roślin obrazkowatych tzw. Araceae. Charakterystyczną cechą roślin z rodziny Araceae jest ich specyficzna budowa kwiatów. Kwiaty te składają się z walcowatej struktury zwanej kolbą, na której znajdują się drobne, jednopłciowe kwiaty. Kolba jest otoczona pochwiastym liściem zwanej pochwą, która może mieć różne kolory i kształty. 

Filodendrony są znane z ich ogromnej różnorodności. Istnieje ponad 700 różnych gatunków filodendronów, z których każdy ma swój unikalny wygląd – różnią się kształtem, wielkością i kolorami liści. Niektóre z nich mają liście w kształcie serca, inne zaś mają liście w kształcie lancetowatym lub dłoni. Występują w różnych odcieniach zieleni, od jasnego limonkowego po głęboki, ciemno-zielony kolor liści, ale także spotkamy je w odmianach, które mają liście różowe, pomarańczowe, czerwone bądź z białą wariegacją. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest wariegacja na liściach – sprawdź wpis poświęcony temu tematowi. 

Ciekawostką jest fakt, że filodendrony nie tylko ozdabiają przestrzeń, ale również przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Badania wykazały, że rośliny te mają zdolność do usuwania szkodliwych substancji chemicznych z powietrza, takich jak benzen, formaldehyd czy trójchloroetylen. Działają one jako naturalne oczyszczacze powietrza, przyczyniając się w tworzeniu zdrowszego środowiska do życia.

Pielęgnacja filodendronów może być stosunkowo prosta, ale istnieje kilka ważnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, aby rośliny te dobrze się rozwijały.
Oto kilka podstawowych zaleceń dotyczących pielęgnacji filodendronów:

OŚWIETLENIE

Filodendrony to rośliny, które preferują jasne, ale rozproszone światło. Ich potrzeby oświetleniowe mogą się różnić w zależności od konkretnego gatunku filodendronu, ale istnieją ogólne wytyczne dotyczące doświetlania, które można zastosować. W przypadku filodendronów zaleca się umieszczenie ich w miejscu, gdzie będą miały dostęp do światła o średnim natężeniu, unikając bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt intensywne światło słoneczne może spowodować poparzenia liści – szczególnie u odmian welwetowych. Filodendrony dobrze radzą sobie w pomieszczeniach o wschodniej lub zachodniej ekspozycji, gdzie otrzymują łagodne światło słoneczne przez część dnia. Aby zapewnić filodendronom jak najlepsze warunki świetlne przez cały rok warto zaopatrzyć się w lampy led grow doświetlające z oferty naszego sklepu. Dzięki zastosowaniu sztucznego źródła światła w dni kiedy na dworze znacząco skraca się czas operacyjny naturalnych promieni jakie daje słońce, możemy uzupełnić braki przez co roślina nie odczuje negatywnych skutków takich jak mniej wybarwione liście, mniejsze liście, odrzucanie liści, bardziej wyciągnięte puste łodygi, ogólny wolniejszy wzrost rośliny i wiele innych. Dodatkowym atutem zastosowania takich lamp jest możliwość ustawienia rośliny w domu według własnych preferencji i gustu, a nie tylko w miejscu, gdzie znajduje się okno. Każdy kąt mieszkania może stać się przyjaznym miejscem dla filodendronów kiedy zostanie rozświetlony naszymi lampami grow led.

Niżej przedstawiamy 3 modele, które warto sprawdzić:

PODŁOŻE

Filodendrony świetnie rosną w podłożu, które jest dobrze przepuszczalne, luźne i bogate w składniki odżywcze. Odpowiednie podłoże pozwoli na zdrowy rozwój korzeni i zapewni odpowiednią retencję wilgoci. Bardzo dobrze sprawdzi się podłoże tzw. bigos w skład którego wchodzi perlit, keramzyt, chipsy kokosowe, kora sosnowa, niewielka ilość torfu oraz ziemi. Mieszanka powinna być tak luźna, aby swobodnie przesypywała się w dłoniach. Bezwzględnie po zakupie nowych filodendronów wymieniajmy uniwersalne podłoże w którym rośnie dana roślina na bigos, a szybko zauważymy rezultaty w postaci pięknie rosnących sadzonek.

Filodendrony preferują warunki pH lekko kwaśne do lekko zasadowych. Optymalne pH dla większości gatunków filodendronów mieści się w zakresie od 5,7 do 6,8. Zbyt niskie pH (bardzo kwasowe środowisko) może prowadzić do zakwaszenia podłoża, co może negatywnie wpływać na zdrowie i rozwój filodendronów. Zbyt wysokie pH (bardzo zasadowe środowisko) również może być problematyczne, ponieważ może ograniczać dostępność niektórych składników odżywczych dla roślin.

Aby monitorować pH podłoża, warto skorzystać z testera pH dostępnego w sklepach ogrodniczych. W razie potrzeby można dostosować pH poprzez stosowanie odpowiednich środków zakwaszających lub odkwaszających dostępnych w formie preparatów specjalnie przeznaczonych do regulacji pH podłoża.

Dodatkowo w uprawie filodendronów sprawdzi się także uprawa hydroponiczna, jednak ze względu na rozbudowany temat i dużą ilość informacji niebawem stworzymy osobny artykuł poświęcony hydroponice.

PODLEWANIE

Filodendrony wymagają regularnego podlewania, ale należy pamiętać, aby ich nie zalewać. Zazwyczaj, kiedy wierzchnia warstwa podłoża wysycha, można podlać roślinę. Wilgotność podłoża można sprawdzać poprzez włożenie palca na głębokość 2-3cm w głąb doniczki (jeśli podłoże jest suche, możesz podlać roślinę) lub poprzez zastosowanie urządzenia do mierzenia wilgotności. Pomiar wilgotności gleby może być pomocny w określaniu momentu podlewania roślin i monitorowaniu warunków glebowych.

Miernik wilgotności gleby zazwyczaj składa się z dwóch sond, które są wtykane w podłoże. Sondy te reagują na zawartość wilgoci w podłożu i przekazują informacje na wyświetlaczu. Wyświetlacz może wskazywać stopień wilgotności w procentach lub za pomocą wskaźników, takich jak sucho, wilgotno lub mokro. Aby dokonać pomiaru wilgotności gleby za pomocą miernika, należy włożyć sondy na odpowiednią głębokość do gleby w różnych miejscach wokół rośliny. Następnie odczytać wynik z wyświetlacza. Na podstawie odczytu można określić, czy gleba jest sucha i wymaga podlania, czy też jest wystarczająco wilgotna.

Pamiętajmy jednak, że różne gatunki filodendronów mogą mieć nieco różne wymagania dotyczące podlewania, więc warto zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby swojej rośliny.

TEMPERATURA

Optymalna temperatura dla większości gatunków filodendronów wynosi od 16°C do 25°C. Warto również zauważyć, że niektóre gatunki filodendronów mogą tolerować nieco niższe temperatury, pod warunkiem, że nie są narażone na długotrwałe chłodzenie, co wpłynęłoby negatywnie na wzrost i rozwoju rośliny. Unikajmy zatem umieszczania filodendrona w miejscach podatnych na przeciągi lub blisko źródeł zimnego powietrza, takich jak klimatyzatory lub otwarte okna zimą.

WILGOTNOŚĆ

Filodendrony to rośliny tropikalne, które naturalnie rosną w wilgotnym środowisku, dlatego wysoka wilgotność powietrza jest dla nich najbardziej korzystna. Odpowiednia wilgotność powietrza sprzyja zdrowemu wzrostowi i rozwojowi filodendronów, a także pomaga w zapobieganiu problemom z liśćmi, takim jak więdnięcie lub brązowienie końców liści. Zalecana wilgotność powietrza dla filodendronów to około 60-70% lub wyższa. Jeśli Państwa mieszkanie jest suche, zwłaszcza zimą, warto rozważyć zastosowanie nawilżacza powietrza lub umieszczenie rośliny na podstawce z wodą, aby podnieść wilgotność wokół niej. Dobrym rozwiązaniem jest także ustawianie roślin w grupach, ponieważ w taki sposób można lekko podnieść wilgotność powietrza w obrębie postawionych obok siebie doniczek. Wizualnie często daje to bardzo ciekawy efekt. Można tworzyć różne kwiatowe kompozycje, które będą pięknie prezentować się we wnętrzu, a także podkreślać jego charakter.

ROZMNAŻANIE

Filodendrony można rozmnażać na kilka sposobów:

1. Poprzez ucięcie sadzonki wierzchołkowej – mając dorosłą roślinę ucinamy ostrym narzędziem wierzchołek rośliny (najlepiej co najmniej z dwoma liśćmi oraz w czasie kiedy nie rozwija się nowy, młody listek).  Wybieramy miejsce około 6 cm pod oczkiem z którego wyjdzie nowy pęd. Mając tak długi kawałek łodygi od dołu dajemy roślinie większy zapas czasu w momencie kiedy z jakiś przyczyn ukorzenianie potrwa dłużej. Często przy przeciągającym się ukorzenianiu sadzonkę może zaatakować zgnilizna, a dolny zapas łodygi zawsze możemy uciąć do żywej, zdrowej tkanki dzięki czemu jest szansa, że sadzonka w całości nie obumrze.
Sadzonki cięte można z powodzeniem ukorzeniać w wilgotnym mchu lub perlicie, a także w wodzie.

2. Poprzez ucięcie sadzonki pędowej –  postępujemy jak przy cięciu sadzonki wierzchołkowej. Różnicą jest to, że wykonujemy dodatkowe cięcie około 2-3 cm nad oczkiem, aby rozdzielić wierzchołek roślin od pędów, które są poniżej.

3. Poprzez podział rośliny, która przed zakupem miała w doniczce więcej niż jedną sadzonkę – Wyciągamy całą zawartość z doniczki, a następnie w ostrożny sposób rozdzielamy poszczególne sadzonki od siebie przez rozplątanie ich korzeni. Po podziale każdą z sadzonek wkładamy do osobnej doniczki.

PRZESADZANIE

Młode filodendrony można przesadzać co roku lub co dwa lata, aby zapewnić im wystarczającą przestrzeń do wzrostu. Starsze rośliny można przesadzać co kilka lat. Podczas przesadzania upewnijmy się, że nowa doniczka jest nieco większa od poprzedniej, aby dać roślinie miejsce na rozwój korzeni.

CZYSZCZENIE LIŚCI

Regularne czyszczenie liści filodendronów jest ważne, aby utrzymać ich dobrą kondycję i optymalny wzrost. Kurz, który osiada na liściach spowalnia absorpcję światła przez co proces fotosyntezy w roślinie zachodzi z trudnością. Fotosynteza jest kluczowym procesem, ponieważ dostarcza roślinie niezbędną energię do życia, dlatego warto jest pilnować tego, aby filodendrony były wolne od kurzu. Zanieczyszczenia z rośliny można usunąć wilgotną gąbką lub miękką ściereczką, delikatnie przecierając liście. Jeśli wybiorą Państwo metodę na mokro – do wody warto jest dodać kilka kropel oleju neem. Mycie liści roślin olejem neem jest popularną praktyką wśród ogrodników, która ma na celu ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Olej neem jest naturalnym produktem pochodzącym z drzewa neem (Azadirachta indica), które występuje głównie w krajach tropikalnych. Olej neem zawiera substancje aktywne, takie jak azadirachtin, które mają właściwości owadobójcze, odstraszające i antybakteryjne.

SZKODNIKI

Filodendrony, podobnie jak wiele innych roślin, mogą być podatne na ataki szkodników. Niżej znajdują się szkodniki, które najczęściej atakują filodendrony.

Wciornastki są owadami o długości około 1-3 mm. Mają smukłe i długie ciało o kształcie walcowatym, a także cienkie czułki. Wciornastki mają dwie pary skrzydeł, które są smukłe i owłosione. Jeśli zauważysz ruchome, srebrzyste, cienkie owady na liściach filodendrona, może to wskazywać na obecność wciornastka.

szkodniki roślin wciornastki

Oto typowe symptomy, które mogą wskazywać na obecność wciornastka na roślinie:
1.  Blaknięcie liści, żółte liście lub opadające liście: Wciornastki są owadami ssącymi. Żerują na roślinach, przekłuwając ich tkanki i ssąc soki roślinne. Powoduje to uszkodzenia liści, pąków kwiatowych, łodyg i owoców. W efekcie rośliny mogą wykazywać objawy takie jak blaknięcie, zamieranie, deformacje liści, skręcanie się, żółknięcie i zahamowanie wzrostu.
2.  Widoczne ślady żerowania: Wciornastki pozostawiają na liściach ślady swojego żerowania w postaci niewielkich dziurek lub przecinek na brzegach liści. Mogą również pozostawiać lepką substancję zwana miodem, która przyciąga mrówki.
3.  Zmieniona kondycja rośliny: Atak wciornastka może osłabić roślinę, prowadząc do ogólnego pogorszenia kondycji rośliny. Roślina może wydawać się mniej zdrowa, mieć ograniczony wzrost, a nawet może zacząć zamierać, zwłaszcza jeśli nagromadzenie szkodników na roślinie jest poważne.

Przędziorki mają niewielki rozmiar, około 0,5 -1 mm i ciało w kształcie owalnym lub jajowatym. Ich ciało jest zazwyczaj żółte, zielone lub czerwone, choć może różnić się w zależności od gatunku i stadium rozwojowego. Przędziorki mają cztery pary odnóży i charakterystyczne cienkie nitkowate wyrostki na grzbiecie, które używają do wytwarzania pajęczynowatych struktur.

szkodniki roślin przędziorki

Oto typowe symptomy, które mogą wskazywać na obecność przędziorka na roślinie:
1.  Żółknięcie liści: Przędziorki żywią się sokami roślinnymi, co może prowadzić do utraty chlorofilu w liściach. Skutek tego może być widoczny w postaci żółknięcia lub plam na liściach roślin.
2.  Uszkodzenia liści: Przędziorki żerują, przysysając się do liści i wydzielając enzymy, które rozkładają komórki roślinne. Efektem tego może być pojawienie się drobnych, żółtawych lub brązowych plam, przecinaków lub deformacji na liściach filodendrona.
3.  Pajęczyny: Przędziorki wytwarzają pajęczynowe nici, które pokrywają liście i łodygi rośliny. Nici te mogą być widoczne szczególnie na dolnej stronie liści oraz w miejscach, gdzie przędziorki koncentrują się.
4. Osłabiony wzrost: W przypadku poważnego ataku przędziorków, filodendron może wykazywać ograniczony wzrost i ogólną osłabienie. Roślina może wydawać się mniej zdrowa, a jej liście mogą być mniejsze lub mniej obfite niż zwykle.

Ziemiórki to małe owady o długości do 6 mm. Mają czarne ciało z jasnożółtym odwłokiem od spodu i posiadają jedną parę przeźroczystych skrzydeł. Ziemiórki w dorosłej formie nie są bezpośrednio szkodliwe dla roślin, ponieważ ich nie niszczą. Czasami nawet przyczyniają się do zjadania martwej materii organicznej, ale ich szkodliwość polega na składaniu jaj w podłożu uprawianych roślin. Larwy ziemiórek podczas żerowania atakują korzenie oraz dolne partie łodyg, przez co rośliny wyglądają coraz to gorzej, aż marnieją całkiem. Jeśli zauważysz latające, małe muszki przy doniczce filodendrona, może to wskazywać na obecność ziemiórek.

szkodniki roślin ziemiórki

Oto typowe symptomy, które mogą wskazywać na obecność ziemiórek na roślinie:
1.  Widoczne ślady na liściach: Kiedy larwy ziemiórek zjadają korzenie, osłabiają roślinę przez co pogarsza się jej ogólny wygląd. Liście robią się żółte, mogą dostawać brązowych plam, a także odpadać.
2.  Zmieniona kondycja rośliny: Jeśli pozwolimy larwom ziemiórek na dłuższe żerowanie i nie zareagujemy odpowiednio szybko, roślina stopniowo będzie marnieć, co może także doprowadzić do stanu z którego nie uda się jej odratować.

szkodniki roślin ziemiórki

TOKSYCZNOŚĆ

Filodendrony są uznawane za rośliny trujące dla ludzi i zwierząt, ponieważ zawierają substancje chemiczne, takie jak kryształy szczawianu wapnia. Jeśli posiadają Państwo w domu dzieci lub zwierzęta, należy zachować szczególne środki ostrożności, bo ryzyko losowego zatrucia roślinami jest wysokie. Ważne jest, aby filodendrony trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych oraz pamiętać o myciu rąk, aby uniknąć przypadkowego spożycia toksycznych substancji.

Napisz komentarz

Góra