O nas

Firma Mr. Light powstała przede wszystkim z pasji do roślin, a także z chęci dzielenia się możliwościami, które ułatwiają ich uprawę w warunkach domowych. Odpowiednia ilość światła ma kluczowe znaczenie w rozwoju i funkcjonowaniu roślin, dlatego w oparciu o swoje kilkuletnie doświadczenie wybraliśmy najbardziej optymalne rozwiązanie jakim jest doświetlanie roślin lampami ledowymi. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Kontakt

  • Phone:
  • Address:

    Mr. Light Gracjan Patej

    ul.Wisławy Szymborskiej 2A/39 42-500 Będzin

  • Email:
  • Working days/hours:
    Poniedziałek-Piątek: 9:00-16:00
Doświetlanie roślin

Doświetlanie roślin - różnica między białym, a fioletowym/różowym światłem

Dziś chciałbym poruszyć temat związany z doświetlaniem naszych roślin, może on być pomocny dla wielu z Was, którzy stoją przed wyborem swojej pierwszej lampy do roślin lub dla tych, którzy chcą zrozumieć na czym polega różnica pomiędzy doświetlaniem roślin światłem białym a fioletowym. Możliwe, że zastanawialiście się czemu w ofertach sprzedaży lamp grow led pojawiają się modele, które różnią się od siebie barwą światła, czym jest to tzw. full spektrum (pełne spektrum) światła, a czym narożne? jak to od siebie odróżnić? Jeśli chcesz dowiedzieć się, które światło jest najlepsze dla Twoich roślin to zapraszam do czytania dalszej części wpisu.

JAK PEŁNE SPEKTRUM (BIAŁE ŚWIATŁO) WPŁYWA NA ROŚLINY, A JAK NAROŻNE ( FIOLETOWE/RÓŻOWE ŚWIATŁO)?

Doświetlanie roślin lampami LED o pełnym spektrum światła pozwala w pełni wykorzystać potencjał genetyczny roślin, ponieważ roślina zostaje wystawiona na wszystkie podstawowe siedem kolorów światła widzialnego oraz na światło niewidzialne takie jak kolor podczerwony i ultrafioletowy (o korzyściach każdej barwy można poczytać niżej).

Po za wydajnością, energooszczędnością światła LED, przy uprawie roślin na pierwszym miejscu ma się jednak spektrum jakie jest używane. Niektóre barwy współpracują ze sobą i wpływają stymulująco na rośliny tylko i wyłącznie dzięki swojej wzajemnej obecności, rośliny więc czerpią korzyści z każdej długości fali, a nie tylko z dwóch.

Lampy LED o pełnym spektrum światła o wiele lepiej imitują światło słoneczne i umożliwiają roślinom pełen cykl wzrostu, nie są tylko na poszczególne fazy (kiełkowania, wzrostu, kwitnienia czy owocowania).

Doświetlanie roślin
Doświetlanie roślin
Doświetlanie roślin

Doświetlanie roślin lampami LED o narożnym spektrum światła to połączenie diod czerwonych i niebieskich w różnych kombinacjach, od 75 do 90% diod czerwonych i od 10 do 25% diod niebieskich w lampie. Taki stosunek obu kolorów do siebie wynika głównie z przeprowadzonych badań, rośliny otrzymują najwięcej fotosyntezy z koloru czerwonego i niebieskiego, więc diody czerwone oraz niebieskie są bardzo wydajne przy doświetlaniu roślin, bez dużych strat, zamieniają pobraną energię elektryczną w fotony świetlne dla naszych roślin. Jest to bardzo energooszczędne rozwiązanie, ale ma swoje minusy.

Przede wszystkim doświetlanie roślin światłem o narożnym spektrum światła jest polecane głównie w szklarni lub na parapecie w mieszkaniu, dlaczego? Ponieważ w miejscach, gdzie jest dostęp do światła słonecznego (czyli takiego o pełnym spektrum) jest to najlepsze połączenie dla roślin, po za światłem, które otrzymują z zewnątrz, dostają również takie, które wpływa najbardziej na ich fotosyntezę i pobudza ich wzrost w szybkim tempie.
Używanie lamp o narożnym spektrum światła bez dostępu światła o pełnym spektrum może narazić je na tzw. “szybki wzrost”, kolor czerwony i niebieski mimo, że jest bardzo wydajny to doświetlanie roślin tylko takim światłem przez dłuższy czas, może spowodować, że roślina wydłuży się w kierunku światła i zrobi się wiotka.

Efekt ten nazywa się efektem etiolicznym. Oznacza on nadmierne wydłużenie pędów rośliny oraz ich wiotczenie, które jest wynikiem braku wystarczającego światła w zakresie niebieskim. Doświetlanie roślin pod lampami LED z nadmierną ilością czerwonego światła może doprowadzić do tego efektu,gdyż rośliny potrzebują odpowiedniej proporcji różnych barw światła do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

BIAŁE ŚWIATŁO KONTRA FIOLETOWE ŚWIATŁO - KTÓRE JEST LEPSZE W UPRAWIE ROŚLIN?

Diody full spektrum

Białe diody w rzeczywistości w początkowej fazie produkcji nie są białe, są niebieskie, to pokrycie niebieskiej diody warstwą fosforową, pozwala połączyć ze sobą światło czerwone, zielone i niebieskie w jedną barwę, która jest odbierana przez oko jako biały kolor.

Białe diody są więc diodami o pełnym spektrum światła, doświetlanie roślin lampami, które mają diody białe mogą zostać nazwane lampami o PEŁNYM SPEKTRUM (FULL SPECTRUM) światła.
Mimo, że diody białe nie są tak samo efektywne jak diody niebieskie czy diody czerwone, to jednak po za wydajnością i energooszczędnością światła LED przy uprawie roślin największe znaczenie ma spektrum użyte w lampie, a dopiero później wydajność diod.  

Inne plusy doświetlania roślin lampami o pełnym spektrum światła:
– Przyjemny wpływ na otoczenie w sezonie jesienno-zimowym, barwa światła niemęcząca oczu.
– Możliwość obserwacji roślin, łatwość w dostrzeganiu szkodników, grzybów i problemów pokarmowych.

DOŚWIETLANIE ROŚLIN
Doświetlanie roślin

6500K - zimny biały

3500K - ciepły biały

Spektrum naszej lampy o barwie ciepłej z dodatkiem koloru czerwonego, podczerwonego i ultrafioletowego 

Diody o narożnym spektrum

Lampy o fioletowej barwie światła mają bardzo dużą efektywność świetlną, generowane przez nie światło natychmiast wpływa na rośliny i umożliwia zwiększenie wzrostu, kwitnienia czy owocowania roślin w krótkim czasie, jest to swego rodzaju stymulant. Używanie lampy o takim spektrum światła z diodami niebiesko-czerwonymi bardzo dobrze sprawdza się w początkowej fazie wzrostu rośliny lub w momencie, gdy wydaje plon.

Doświetlanie roślin
Przykłady spektogramów lamp z diodami czerwono-niebieskimi i czerwono-niebiesko-podczerwonymi

WPŁYW INNYCH DŁUGOŚCI FAL NA DOŚWIETLANIE ROŚLIN

1. Ultrafiolet – Stymuluje produkcję związków wtórnych, które pełnią funkcje ochronne przed stresem oksydacyjnym, patogenami i szkodnikami. Promieniowanie ultrafioletowe poprawia kondycje roślin, wpływa na ich wzrost, rozrost korzeni, zwiększa kwitnienie czy owocowanie, wydobywa głębie kolorów z roślin.
2. Kolor niebieski – Odgrywa bardzo ważną rolę w procesie fotosyntezy roślin poprzez aktywację chlorofilu A. Światło niebieskie ma bardzo ważne znaczenie dla wzrostu i rozwoju rośliny, szczególnie w początkowych stadiach ich życia, promuje młode i bardziej zwarte pędy rośliny do wzrostu.
3. Kolor zielony – Wpływa na kształt i rozmiar liści, normalizuje ich układ przestrzenny w roślinie, reguluje czas otwierania i zamykania aparatów szparkowych w liściach, wnika w dolne partie liści i poprawia ich fotosyntezę.
4. Kolor żółty – Ma duże znaczenie dla percepcji światła przez rośliny, reguluje ich orientację względem źródła światła.
5. Kolor czerwony – Czerwone światło jest kluczowym czynnikiem aktywującym fotosyntezę, to w jego zakresie znajduje się chlorofil a i b, który absorbuje czerwone światło. Absorpcja tego światła prowadzi do produkcji energii, syntezy związków organicznych, wzrostu, kiełkowania nasion, tworzenia pędów, korzeni i kątowi ustawienia liści. Czerwone światło reguluje proces kwitnienia i ich owocowania, może przyspieszyć kwitnienie roślin krótko-dniowych.
6. Kolor podczerwony – Światło podczerwone jest poza zakresem widzialnym dla ludzkiego oka, jego rola jest wciąż odkrywana w procesie fizjologicznym roślin. Światło podczerwone generuje ciepło, wpływa więc na termoregulację roślin i ich reakcję na zmianę temperatury otoczenia. Używanie podczerwieni może wywołać u roślin proces percepcyjny – rośliny korzystając z podczerwonej długości fali będą wykrywać sąsiadów i konkurentów, co może wpływać na ich strategie wzrostu, światło podczerwone wpływa też na rozciąganie się roślin, skraca czas potrzebny do kwitnienia (w niektórych przypadkach z 44 do 34dni), poprawia kształt liści i ich wielkość.

KOMBINACJA KILKU DŁUGOŚCI FAL I ICH WPŁYW NA ROŚLINY

1. Światło czerwone i podczerwone – światło czerwone i podczerwone koreluje ze sobą poprzez fitochrom pigmentowy (fotoreceptor), fitochrom pochłaniając odpowiednią długości fali (czerwoną lub podczerwoną), przekształca się w jedną z form, a reakcja jest odwracana przez inną długość fali, w taki sposób istnieje możliwość regulacji cyklu dobowego rośliny, określenie dnia i nocy, wpływu na kwitnienie poprzez odpowiedni stosunek ilości diod czerwonych i podczerwonych w lampie. Dodatkowo korzystanie z barwy czerwonej i podczerwonej jednocześnie może doprowadzić roślinę do reakcji nazywanej “unikaniem cienia”. Unikanie cienia to nic innego jak wydłużanie się rośliny (poprzez łodygi i liście) w poszukiwaniu światła – im więcej podczerwieni, tym większe to zjawisko, zastosowanie niewielkiej ilości podczerwieni z kolei, utrzyma roślinę kompaktową i w dobrym kształcie.

2. Kombinacja światła ciepłego (3500k) i zimnego (6000k) – połączenie światła o różnych temperaturach barwowych symuluje zmiany sezonowe, wpływa to na proces wzrostu, kwitnienia czy owocowania roślin. Światło ciepłe i światło zimne używane w jednym czasie skutecznie równoważy proces fotosyntezy i wzrostu roślin.

3. Światło ultrafioletowe z barwą ciepłą i/lub zimną białą – Dodanie światła ultrafioletowego stymuluje produkcję receptorów odbierających światło, dzięki temu roślina odbiera więcej światła i zwiększa odporność roślin na stres związany z jego brakiem, przesuszeniem lub niedoborami pokarmowymi.  

PRZYKŁADY EKSPERYMENTÓW

https://www.producegrower.com/article/production-leds-on-lettuce-white-light-versus-red-blue-light/

W pierwszej próbie kontrolnej sałata pod światłem full spectrum była mniejsza o 16% niż pod światłem tylko czerwonym, ale jej waga była większa o 28% niż pod światłem czerwono niebieskim (89%czerwonego + 11% niebieskiego), w porównaniu ze światłem czerwono-niebieskim o stosunku 67% czerwonego i 33% niebieskiego, sałata była mniejsza o 29%. Z kolei pod światłem czerwono-niebieskim o stosunku 44%czerwonego i 56% niebieskiego koloru diod, waga sałaty była niższa o 50% niż pod światłem o pełnym spektrum. Wielkość sałaty zmniejszała się, gdy ilość koloru niebieskiego w świetle była większa.

W drugiej próbie kontrolnej sałata pod światłem o pełnym spektrum i pod światłem tylko czerwonym (100%) była o podobnej wadze. Sałata pod światłem czerwono-niebieskim (89% + 11%) była mniejsza o 26% od sałaty pod światłem o pełnym spektrum, z kolei sałata pod światłem tylko i wyłącznie niebieskim (100%) była mniejsza o 63%.

W trzeciej próbie kontrolnej (zmieniono dawkę nawozu) sałata pod światłem o pełnym spektrum była większa o 33% niż pod światłem czerwono-niebieskim (67% + 33%), do oświetlenia kolejnych próbek roślin dodano światło podczerwone, w porównaniu ze światłem full spectrum sałata ze światłem czerwono-niebiesko-podczerwonym była mniejsza o 20% (3 próbka), bardzo podobna (4 próbka), oraz większa o 45% (5 próbka), w przypadku zastosowania większej ilości diod podczerwonych.
Trzecia próbka w trzeciej próbie kontrolnej zawierała kolejno: niebieski – 22%, podczerwony – 11%, czerwony 67%
Czwarta próbka w trzeciej próbie kontrolnej zawierała kolejno: niebieski – 11%, podczerwony – 22%, czerwony – 67%
Piąta próbka w trzeciej próbie kontrolnej zawierała kolejno: czerwony – 67%, podczerwony – 33%

WNIOSKI

Światło czerwono-niebieskie lub inaczej fioletowe nie jest “najlepsze”, w porównaniu ze światłem białym/full spectrum doświetlanie roślin sałaty wykazało, że pod światłem o pełnym spektrum światła roślina jest większa o co najmniej o 26% niż pod światłem czerwono-niebieskim.

Rośliny lubią wszystkie widma światła (pełne spektrum) o odpowiednich proporcjach, każdy kolor jest ważny w całym okresie życia. Rośliny mają różne fotoreceptory przystosowane do odbierania światła różnego koloru, różne kolory światła odpowiadają za fotosyntezę lub za rozwój biologiczny, są więc kluczowe nie tylko dla wzrostu, ale też dla zdrowia roślin.

Oświetlenie LED o barwie niebiesko-czerwonej świetnie nadaje się do szklarni lub produkcji przemysłowej, gdzie doświetlanie roślin zużywa duże ilości energii i jest obecne światło słoneczne, jest to połączenie energooszczędności i wysokiej wydajności zapewniającej bardzo dobry wzrost roślin.

Badania nad lampami o pełnym spektrum światła i ich wpływem na doświetlanie roślin pokazują, że rośliny czerpią korzyści z różnych długości fali, nie tylko z dwóch najbardziej znanych, uważa się, że lampy LED o pełnym spektrum światła z dodatkiem diod podczerwonych i ultrafioletowych zapewniają spektrum najbliższe słońcu.

ZOBACZ INNE WPISY

węgiel aktywny do roślin

Węgiel aktywny do roślin

Dziś chciałbym podzielić się z Wami informacjami na temat węgla aktywnego i zastosowań, jakie może znaleźć w uprawie roślin. Węgiel aktywny to jeden z tych magicznych środków, które mogą pomóc naszym…

Czytaj więcej

Napisz komentarz

Czas realizacji zamówienia wynosi do 4 dni roboczych.  • W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem tel. 732 022 424 lub e-mail kontakt@mr-light.pl • Uruchomiliśmy nową metodę płatności. Teraz za zakupy możesz także zapłacić w szybki i wygodny sposób poprzez płatności odroczone Twisto. • Shipping to other countries is determinated individually. Contact us by e-mail.