O nas

Firma Mr. Light powstała przede wszystkim z pasji do roślin, a także z chęci dzielenia się możliwościami, które ułatwiają ich uprawę w warunkach domowych. Odpowiednia ilość światła ma kluczowe znaczenie w rozwoju i funkcjonowaniu roślin, dlatego w oparciu o swoje kilkuletnie doświadczenie wybraliśmy najbardziej optymalne rozwiązanie jakim jest doświetlanie roślin lampami ledowymi. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Kontakt

  • Phone:
  • Address:

    Mr. Light Gracjan Patej

    ul.Wisławy Szymborskiej 2A/39 42-500 Będzin

  • Email:
  • Working days/hours:
    Poniedziałek-Piątek: 9:00-16:00

Aglaonema - uprawa, podlewanie, nawożenie i szkodniki

Jeśli jesteście Państwo zafascynowani roślinami doniczkowymi i poszukujecie nowych gatunków, które dodadzą uroku waszym wnętrzom i uczynią je niepowtarzalnymi jak z bajki, to ten wpis jest absolutnie dla Was. Aglaonemy to wyjątkowe rośliny, które podbijają serca swoją niezwykłą kolorystyką, pięknymi wzorami oraz łatwością pielęgnacji.

Roślina aglaonema została odkryta przez naukowców i botaników w XIX wieku. Dokładne informacje na temat pierwszego odkrycia aglaonemy są jednak trudne do ustalenia, ponieważ wiele odmian i gatunków tej rośliny zostało odkrytych i opisanych przez różnych badaczy w różnych okresach czasu. Jednym z pierwszych botaników, który opisał aglaonemy, był niemiecki botanik Heinrich Wilhelm Schott. Był on znany ze swoich badań nad roślinami z rodziny obrazkowatych (Araceae), do której należą aglaonemy. W 1856 roku opublikował pracę “Genera Aroidearum”, w której opisał i sklasyfikował wiele gatunków roślin z tej rodziny, w tym również aglaonemy. W kolejnych latach inni naukowcy i botanicy kontynuowali badania nad aglaonemami, odkrywając i opisując nowe gatunki oraz rozwijając naszą wiedzę na temat ich różnorodności i cech. Współcześnie aglaonemy są szeroko rozpowszechnione w uprawie jako rośliny doniczkowe i cieszą się popularnością ze względu na swoje atrakcyjne liście i łatwość pielęgnacji.

aglaonema
aglaonema

Warto zaznaczyć, że aglaonemy to rośliny naturalnie występujące w lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Malezja, Indonezja i Filipiny. Być może miejscowi ludzie od wieków znali i używali aglaonem ze względu na ich dekoracyjne liście, ale pierwsze naukowe opisy i badania nad nimi przypisuje się głównie europejskim botanikom i badaczom w XIX wieku.

Słowo “aglaonema” ma greckie pochodzenie. Składa się z dwóch części: “aglaos” i “nema”. “Aglaos” oznacza “jasny” lub “lśniący”, natomiast “nema” oznacza “nici”, która odnosi się do budowy kwiatów męskich.

Aglaonemy należą do rodziny roślin obrazkowatych tzw. Araceae. Charakterystyczną cechą roślin z rodziny Araceae jest ich specyficzna budowa kwiatów. Kwiaty te składają się z walcowatej struktury zwanej kolbą, na której znajdują się drobne, jednopłciowe kwiaty. Kolba jest otoczona pochwiastym liściem zwanej pochwą, która może mieć różne kolory i kształty.

Opisanych odmian aglaonem jest wiele, jednak dokładna liczba może być trudna do ustalenia ze względu na różne klasyfikacje i nowe odkrycia, które mogą wpływać na ich liczbę. Ponadto, hodowcy i miłośnicy roślin stale pracują nad rozwijaniem nowych odmian aglaonem poprzez krzyżowanie i selekcję, co również przyczynia się do zwiększenia różnorodności.

Aglaonemy wyróżniają się przede wszystkim swoimi niezwykłymi liśćmi.
Liście aglaonem występują w różnorodnych kształtach, takich jak lancetowate, sercowate, owalne, strzałkowate czy lancetowate z wydłużonym końcem. Niektóre odmiany mogą mieć liście o falistych brzegach lub z charakterystycznymi wcięciami. Aglaonemy wyróżniają się różnorodnością wzorów i kolorów na swoich liściach. Mogą mieć plamy, pasy, kropki, linie lub inne dekoracyjne wzory, które nadają im charakteru i unikalności. Co więcej, liście aglaonem występują w szerokiej gamie odcieni zieleni, od jasnozielonej po ciemnozieloną. Niektóre odmiany mogą również posiadać liście o odcieniach kremowego białego, żółtego, różowego, czerwonego lub purpurowego.

aglaonema
aglaonema

Aglaonemy są znane ze swojej zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn. Badania pokazują, że aglaonemy mogą skutecznie usuwać szkodliwe substancje chemiczne, takie jak formaldehyd, benzen i trójchloroeten, które mogą występować wewnątrz pomieszczeń. Działanie oczyszczające aglaonem przyczynia się do poprawy jakości powietrza, co może korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Rośliny te mają także zdolność do uwalniania wilgoci do otoczenia poprzez proces transpiracji. Ta właściwość jest szczególnie korzystna w suchych klimatach lub w pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Dzięki temu aglaonemy mogą pomagać w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza, co może łagodzić objawy suchego skóry, podrażnienia dróg oddechowych oraz zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu się śluzówek. Za ciekawostkę można uznać to, że liście aglaonem mogą dodatkowo pełnić rolę w absorpcji dźwięków, co może pomagać w redukcji hałasu wewnątrz pomieszczeń. To szczególnie przydatne w środowiskach miejskich lub w miejscach, gdzie istnieje duża ilość hałasu z zewnątrz. Aglaonemy mogą więc przyczynić się do stworzenia spokojniejszego i bardziej cichego otoczenia. W szerszym kontekście samo obcowanie z zielenią i przyrodą może zmniejszać stres, poprawiać nastrój oraz obniżać poziom lęku.

Pielęgnacja aglaonem jest dość łatwa, co czyni je popularnymi roślinami doniczkowymi, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Oto kilka wskazówek dotyczących ich pielęgnacji:

OŚWIETLENIE

Aglaonemy dobrze rosną w miejscach, gdzie otrzymują jasne światło, ale unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt intensywne światło słoneczne może spowodować na ich liściach oparzenia, dlatego warto jest umieszczać je w miejscu, gdzie promienie słońca są rozproszone. Dodatkowo warto stawiać je w pobliżu okien o wschodniej lub zachodniej ekspozycji, ponieważ czas operacyjny słońca jest krótszy o kilka godzin i nie ma aż tak silnego natężenia. Czasami warto jest się posiłkować żaluzjami bądź roletą.
W okresie jesienno-zimowym warto jest doświetlać aglaonemy dodatkowym źródłem światła, ponieważ czas w którym świeci słońce jest znacznie ograniczony do czasu letniego co może wpłynąć negatywnie na prawidłowy rozwój rośliny. Z braku odpowiedniej ilości światła, rośliny odrzucają liście, marnieją, są mniej wybarwione, a także wyciągają w nienaturalny sposób swoje łodygi, szukając tym samym większej ilości promieni. W naszym sklepie znajdą Państwo wiele rodzajów lamp, które świetnie sprawdzą się w uprawie aglaonem. Lampy z naszej oferty poprawią kondycję Państwa roślin i zaopatrzą rośliny w braki naturalnego światła, co wpłynie bardzo korzystnie na ich dalszy rozwój. Dzięki różnym opcjom montażu łatwo będzie dobrać model do indywidualnych potrzeb. Lampy grow led do uprawy roślin firmy Mr. Light posiadają przyjazne światło dla oczu, a przebywanie w pomieszczeniu w którym działają lampy sunlike mogą wpływać korzystnie także na samopoczucie. Ciemne zimowe wieczory zastąpione lampami o spektrum sunlike wprowadzają do wnętrz ciepłą i przyjemną atmosferę.

Niżej przedstawiamy 3 modele, które warto sprawdzić:

PODŁOŻE

Podłoże, w którym rośnie aglaonema, ma duże znaczenie dla jej zdrowia i dobrego rozwoju. Do uprawy tych roślin najlepiej sprawdzi się podłoże uniwersalne z torfem oraz z różnego rodzaju dodatkami tj. perlit czy piasek. Aglaonemy najlepiej rosną w lekko kwaśnym podłożu o pH wynoszącym około 4,5-5, dlatego torf będzie przy ich uprawie niezbędny, a pozostałe dodatki ze zbitej bryły utworzą bardziej sypką mieszankę po to, aby woda szybciej odparowywała. Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ aglaonemy nie znoszą mieć zalanych korzeni i są bardzo podatne na gnicie. Podłoże powinno być luźne i przepuszczalne. Zawsze po zakupie nowej rośliny wymieniajmy podłoże, aby ustrzec się przed jego przelaniem.

Aby monitorować pH podłoża, warto skorzystać z testera pH dostępnego w sklepach ogrodniczych. W razie potrzeby można dostosować pH poprzez stosowanie odpowiednich środków zakwaszających lub odkwaszających dostępnych w formie preparatów specjalnie przeznaczonych do regulacji pH podłoża.

Dodatkowo w uprawie aglaonem sprawdzi się także uprawa hydroponiczna, jednak ze względu na rozbudowany temat i dużą ilość informacji niebawem stworzymy osobny artykuł poświęcony hydroponice.

PODLEWANIE

Aglaonemy preferują umiarkowane podlewanie, które zależy to od wielu czynników, takich jak wielkość rośliny, rozmiar doniczki, warunki środowiskowe i sezon. Ogólnie rzecz biorąc, podlewamy aglaonemy, gdy górna warstwa podłoża jest sucha. Wilgotność podłoża można sprawdzać poprzez włożenie palca na głębokość 2-3cm w głąb doniczki (jeśli podłoże jest suche, możesz podlać roślinę) lub poprzez zastosowanie urządzenia do mierzenia wilgotności. Pomiar wilgotności gleby może być pomocny w określaniu momentu podlewania roślin i monitorowaniu warunków glebowych.

Miernik wilgotności gleby zazwyczaj składa się z dwóch sond, które są wtykane w podłoże. Sondy te reagują na zawartość wilgoci w podłożu i przekazują informacje na wyświetlaczu. Wyświetlacz może wskazywać stopień wilgotności w procentach lub za pomocą wskaźników, takich jak sucho, wilgotno lub mokro. Aby dokonać pomiaru wilgotności gleby za pomocą miernika, należy włożyć sondy na odpowiednią głębokość do gleby w różnych miejscach wokół rośliny. Następnie odczytać wynik z wyświetlacza. Na podstawie odczytu można określić, czy gleba jest sucha i wymaga podlania, czy też jest wystarczająco wilgotna.

TEMPERATURA

Aglaonemy dobrze rosną w temperaturze pokojowej między 18°C, a 24°C. Unikajmy umieszczania ich w miejscach, gdzie roślina jest narażona na skrajne wahania temperatury czyli stawiania roślin przy grzejnikach, w miejscach, gdzie są przeciągi takie jak bezpośrednie nawiewy z klimatyzatorów lub otwartych okien zimą. Liście aglaonem mogą wtedy być przesuszane, a także mogą obumierać.

WILGOTNOŚĆ

Aglaonemy są stosunkowo odporne na zmienne warunki wilgotności powietrza przez co są bardziej przystępne do hodowli bez tworzenia im indywidulanej, specjalnej przestrzeni jak np. witryny roślinne. Idealna wilgotność dla tych roślin wynosi około 40-60%. Jeśli jednak obawiają się Państwo, że utrzymanie wilgotności na takim poziomie może być trudne to warto skorzystać z prostego rozwiązania jakim jest postawienie roślin w skupiskach, dzięki czemu w obrębie takiej grupy roślin wilgotność się naturalnie zwiększy z parowania. Ewentualnie można rozważyć postawienie roślin na podstawkach z keramzytem i wlaną do nich wodą. Jednak przy tym rozwiązaniu należy pamiętać, aby wylot doniczki nie miał ciągłego, bezpośredniego styku z wodą, ponieważ ziemia całą ją wchłonie i roślina będzie po prostu przelana od dołu.

ROZMNAŻANIE

Aglaonemy można rozmnażać na kilka sposobów, jednak przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z tym gatunkiem roślin warto pamiętać o zabezpieczeniu dłoni rękawiczkami jednorazowymi, ponieważ soki aglaonem mogą powodować podrażnienia skóry:

1. Poprzez podział rośliny, która przed zakupem miała w doniczce więcej niż jedną sadzonkę lub kiedy nasza roślina mateczna wypuściła odrosty boczne podczas uprawy – Wyciągamy całą zawartość z doniczki i w ostrożny sposób rozdzielamy poszczególne sadzonki od siebie przez odcięcie ich od rośliny matecznej i rozplątanie ich korzeni. Po podziale każdą z sadzonek wkładamy do osobnej doniczki.

2. Poprzez ucięcie sadzonki wierzchołkowej – mając dorosłą roślinę ucinamy ostrym narzędziem wierzchołek rośliny (najlepiej co najmniej z dwoma liśćmi oraz w czasie kiedy nie rozwija się nowy, młody listek). Wybieramy miejsce pod oczkiem z którego wyszedł już liść i przecinamy około 2-3cm poniżej łodygę. Tak przygotowaną sadzonkę wstawiamy do wybranego medium w którym będziemy ją ukorzeniać. W przypadku wybrania metody ukorzeniania w wodzie warto do niej dodać rozkruszoną tabletkę węgla aktywnego, aby zapobiec namnażaniu się bakterii i grzybów oraz uniknąć zaatakowania pędu zgnilizną.

PRZESADZANIE

Zaleca się przesadzanie młodych aglaonem co 1-2 lata, a starszych roślin co 2-3 lata. Młode rośliny rosną szybciej i potrzebują większej przestrzeni do rozwoju korzeni, dlatego częstsze przesadzanie jest konieczne. Starsze rośliny rosną wolniej i mogą być przesadzane rzadziej.

CZYSZCZENIE LIŚCI

Liście aglaonem mogą łatwo zbierać kurz i zanieczyszczenia, które mogą ograniczać ich zdolność do fotosyntezy, a tym samym zabrać roślinie energię niezbędną do życia. Regularne usuwanie kurzu i brudu z liści, umożliwi roślinie swobodne oddychanie oraz utrzyma roślinę w dobrej kondycji i optymalnym wzrostem. Zanieczyszczenia z rośliny można usunąć poprzez delikatne przecieranie liści miękką, wilgotną ściereczką lub gąbką. Jeśli wybiorą Państwo metodę na mokro – do wody warto jest dodać kilka kropel oleju neem. Mycie liści roślin olejem neem jest popularną praktyką wśród ogrodników, która ma na celu ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Olej neem jest naturalnym produktem pochodzącym z drzewa neem (Azadirachta indica), które występuje głównie w krajach tropikalnych. Olej neem zawiera substancje aktywne, takie jak azadirachtin, które mają właściwości owadobójcze, odstraszające i antybakteryjne.

SZKODNIKI

Aglaonemy, podobnie jak wiele innych roślin, mogą być podatne na ataki szkodników. Niżej znajdują się szkodniki, które najczęściej atakują aglaonemy.

Wciornastki są owadami o długości około 1-3 mm. Mają smukłe i długie ciało o kształcie walcowatym, a także cienkie czułki. Wciornastki mają dwie pary skrzydeł, które są smukłe i owłosione. Jeśli zauważysz ruchome, srebrzyste, cienkie owady na liściach aglaonem, może to wskazywać na obecność wciornastka.

szkodniki roślin wciornastki

Oto typowe symptomy, które mogą wskazywać na obecność wciornastka na roślinie:
1.  Blaknięcie liści, żółte liście lub opadające liście: Wciornastki są owadami ssącymi. Żerują na roślinach, przekłuwając ich tkanki i ssąc soki roślinne. Powoduje to uszkodzenia liści, pąków kwiatowych, łodyg i owoców. W efekcie rośliny mogą wykazywać objawy takie jak blaknięcie, zamieranie, deformacje liści, skręcanie się, żółknięcie i zahamowanie wzrostu.
2.  Widoczne ślady żerowania: Wciornastki pozostawiają na liściach ślady swojego żerowania w postaci niewielkich dziurek lub przecinek na brzegach liści. Mogą również pozostawiać lepką substancję zwana miodem, która przyciąga mrówki.
3.  Zmieniona kondycja rośliny: Atak wciornastka może osłabić roślinę, prowadząc do ogólnego pogorszenia kondycji rośliny. Roślina może wydawać się mniej zdrowa, mieć ograniczony wzrost, a nawet może zacząć zamierać, zwłaszcza jeśli nagromadzenie szkodników na roślinie jest poważne.

Wełnowce to grupa owadów należących do rodziny mszycowatych. Charakteryzują się obecnością białej, filcowatej lub wełnistej substancji pokrywającej ich ciała. Ta substancja przypomina wełnę lub bawełnę, stąd pochodzi nazwa “wełnowce”. Dorosłe osobniki wełnowców są stosunkowo niewielkie, osiągając zazwyczaj długość od 1 do 5 mm. Rozmnażają się szybko i tworzą liczne kolonie. Owady te zwykle preferują ciepłe i suche warunki, a ich populacje mogą rozwijać się szczególnie dobrze w upalne lato. Często można je znaleźć na dolnej stronie liści, w kątach pędów i w innych chronionych miejscach na roślinach.

szkodniki roślin wełnowiec wełnowce

Oto typowe symptomy, które mogą wskazywać na obecność wełnowców na roślinie:
1.  Wełnista substancja na roślinie: Jednym z najbardziej widocznych objawów jest obecność białej, filcowatej lub wełnistej substancji na różnych częściach rośliny, takich jak liście, pędy, gałęzie i pąki kwiatowe. Ta substancja jest w rzeczywistości wydzielanym przez wełnowce woskiem, który chroni i maskuje kolonię owadów.
2.  Deformacje liści: Wełnowce odżywiają się sokami roślinnymi, ssąc sok z liści i pędów. To może prowadzić do deformacji liści, zwijania, skręcania się lub zniekształcania ich kształtu. Liście mogą również zmienić kolor na żółty, brązowy lub przebarwiać się.
3.  Spowolniony wzrost: Atak wełnowców może prowadzić do spowolnienia wzrostu rośliny. Nadmierna utrata soków roślinnych i osłabienie rośliny może powodować zmniejszenie intensywności wzrostu, mniejszą ilość nowych pędów lub zahamować kwitnienie.
4. Zamieranie pędów: W przypadku silnego ataku wełnowców, pędy rośliny mogą obumierać. Owady mogą uszkadzać tkanki roślinne i prowadzić do zamierania pędów, co skutkuje ich brunatnieniem i wysychaniem.
5. Obecność mrówek: Wełnowce często przyciągają mrówki, które żerują na wydzielanej przez nie substancji woskowej. Obecność mrówek wokół rośliny może wskazywać na obecność wełnowców. Jednak taki objaw w domu nie jest spotykany. Dotyczy on roślin, które zaatakowane zostały w uprawie poza obrębem domu.

CHOROBY

Każda z roślin, w tym także aglaonemy narażone są na różnego rodzaju choroby. Niżej omawiamy tą, która w uprawie aglaonem występuje najczęściej:

Gnicie korzeni roślin to stan w którym korzenie rośliny ulegają rozkładowi lub uszkodzeniu, co prowadzi do ich zepsucia. Jest to poważny problem, który może prowadzić do obumarcia rośliny, jeśli nie zostanie rozpoznany i naprawiony.

Gnicie korzeni może być spowodowane przez różne czynniki, oto kilka z nich:
1.  Nadmierne podlewanie: Jednym z najczęstszych powodów gnicia korzeni jest nadmierna ilość wody w podłożu. Nadmiar wody prowadzi do zastojów wody w podłożu, co ogranicza dostęp tlenu do korzeni i sprzyja rozwojowi patogenów. Gnicie korzeni może wystąpić, gdy rośliny są zbyt często podlewane lub kiedy podłoże jest zbyt gęste i nieprzepuszczalne.
2.  . Niewłaściwy drenaż podłoża: Jeśli podłoże w doniczce jest źle drenowane, nadmiar wody z podlewania może zalegać wokół korzeni i prowadzić do gnicia. Dobry drenaż podłoża jest ważny, aby umożliwić swobodny odpływ nadmiaru wody i zapewnić dostęp tlenu do korzeni.
3.  Zbyt duże doniczki: Przesadzanie roślin do zbyt dużych doniczek może prowadzić do zastojów wody, ponieważ większe ilości podłoża zatrzymują więcej wilgoci. Jeśli korzenie rośliny nie są wystarczająco rozwinięte, aby w pełni wykorzystać dostępne podłoże, nadmiar wody może powodować gnicie korzeni.
4. Patogeny grzybowe i bakteryjne: Rośliny mogą być podatne na atak patogenów grzybowych, które mogą spowodować gnicie korzeni. Patogeny rozwijają się w wilgotnym środowisku i atakują korzenie, prowadząc do ich zepsucia. Infekcje bakteryjne również mogą powodować gnicie korzeni.
5. Niedobór tlenu: Brak tlenu w korzeniach, może prowadzić do gnicia korzeni. Może to wynikać z niewłaściwego drenażu, zbyt gęstego podłoża lub zalewania rośliny wodą o niskiej zawartości tlenu.
6. Uszkodzenia mechaniczne: Korzenie mogą ulec uszkodzeniu w wyniku nadmiernego przesadzania, nieprawidłowego przycinania korzeni lub innych czynności pielęgnacyjnych, które mogą prowadzić do infekcji i gnicia korzeni.

Aby zapobiec gniciu korzeni, ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, umiarkowane podlewanie, zapewnienie dobrego drenażu podłoża i unikanie przesadzania roślin do zbyt dużych doniczek. Również unikanie uszkodzeń mechanicznych i monitorowanie roślin w celu szybkiego wykrycia ewentualnych problemów mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych korzeni. W przypadku wystąpienia gnicia korzeni, ważne jest jak najszybsze działanie, takie jak przesadzenie rośliny do świeżego podłoża i odcięcie uszkodzonych korzeni.

TOKSYCZNOŚĆ

Aglaonema jest uważana za roślinę toksyczną dla ludzi i zwierząt. Wszystkie części aglaonemy, w tym liście, łodygi i korzenie, zawierają substancje toksyczne, które mogą powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne. Główne substancje toksyczne obecne w aglaonemach to kryształy szczawianu wapnia. W przypadku spożycia, żucia lub połknięcia rośliny mogą wystąpić objawy, takie jak podrażnienie jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego, ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Jeśli posiadają Państwo w domu dzieci lub zwierzęta, należy zachować szczególne środki ostrożności, bo ryzyko losowego zatrucia roślinami jest wysokie. Ważne jest, aby aglaonemy trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych oraz pamiętać o myciu rąk, aby uniknąć przypadkowego spożycia toksycznych substancji. Dodatkowo przy wszystkich pracach z pielęgnacją roślin należy zakładać rękawiczki, aby nie narazić skóry na podrażnienia wywołane sokami rośliny.

ZOBACZ INNE WPISY

węgiel aktywny do roślin

Węgiel aktywny do roślin

Dziś chciałbym podzielić się z Wami informacjami na temat węgla aktywnego i zastosowań, jakie może znaleźć w uprawie roślin. Węgiel aktywny to jeden z tych magicznych środków, które mogą pomóc naszym…

Czytaj więcej

Napisz komentarz

Czas realizacji zamówienia wynosi do 4 dni roboczych.  • W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem tel. 732 022 424 lub e-mail kontakt@mr-light.pl • Uruchomiliśmy nową metodę płatności. Teraz za zakupy możesz także zapłacić w szybki i wygodny sposób poprzez płatności odroczone Twisto. • Shipping to other countries is determinated individually. Contact us by e-mail.